3rd open-air animation festival «Insomnia» have finished and we are glad to present «Contest of Dreams» results:

Juri consisted of German Lyukomnikov (poet), Vladimir Malygin (actor, musician) have awarded:

GRAND PRIX
«Leftover» by Tibor Banoczki, Sarolta Szabo

DEBYUTORIA
1 Prize «About mum» by Dina Velikovskaya
2 Prize «Limbo-Limbo Travel» by Zsuzsanna Kreif, Borbala Zetenyi
3 Prize «Oh, Darling!» by Anastasia Voronina

EQUILIBRISTICS
1 Prize «Unhappy Happy» by Peter Millard
2 Prize «Super 8″ by Rim Sharafutdinov
3 Prize «Owls are tender» by Sergey Kapkov

PROFNASTIL
1 Prize «Benches №0458″ by Ivan Maksimov
2 Prize «Very lonely rooster» by Leonid Shmelkov
3 Prize «100% Mood» by Dmitry Yagodin

Honorable mention
«Harvest» by Aleksandr Svirski
«Bicycle» by Dana Sink
«Chulyen, a crow’s tale» by Cerise Lopez

Viewer’s Choice Award in «Chindren Dreams»:

DEBYUTORIA
1 Prize «Magic pearl» by Ignatov Aleksey
2 Prize «Fairy tale» by Grofpel Natalia
3 Prize «Flying boy» by Zhirkova Yevgenia

PROFNASTIL
1 Prize «Pawo» by Antje Heyn
2 Prize «My granddad was a cherry» by Tatiana & Olga Poliektovy
3 Prize «Alien among icebergs» by Sokolov Andrei

Viewer’s Choice Award in «Sheaves of Dreams»:

BLACK-N-WHITE DREAMS
«L’attesa del maggio» by Simone Massi

HERD OF NIGHTMARES
«Crackhouse» by Martinus Klemet

DREAMS OF VENIAMIN PYATNITSA
«Master Blaster» by Sawako Kabuki

OUR SHOW-BOTH’S DREAMS
«Piano» by Kaspar Jancis

OWLET’S DREAMS
«Mustiline raba» by Chintis Lundgren

EGO IDENTITY
«Offense» by Anna Budanova

DREAMDANCERS
«Beleza Tropical» by Susan Young

KAFKA’S COFFERET
«With joy and merriness» by Jeanne Boukraa

Special award from the festival
«House of Unconsciousness» by Priit Tender

Honorable mention from the festival
«Tibiaq» by Henrike Rothe
«Songs Syo» by Diana Sineokaya

Our congratulations to prize winners!

CHILDREN DREAMS

Insomnia festival is a viewer’s festival, and its target audience — adults. Sooner or later most of the adults start families and children (with no exception) a fond of good cartoons. For them (and for big children, who call themselves adults) we formed a new programme unit Children Dreams in 2 nominations: Debyutoria and Profnastil.

This unit will open our film series in order all guests, even the youngest, could see them.

Children Dreams is a part of viewer’s choice award.

DEBYUTORIA
Silivonchik Anna By the way about birds
Zhirkova Yevgenia Flying boy
Galkin Aleksey Hippo’s songs
Kushnir Daria Coffret
Kuznetsova Tatiana Ramble
Ignatov Aleksey Magic pearl
Conte Nicolás Yo te quiero!
Rothe Henrike Tibiaq
Sokolova Anastasia Giraffe
Grofpel Natalia Fairy tale
Jacobs Dane Were Drawings Go To Sleep

PROFNASTIL
Chepik Katerina Imagination
Kuznetsov Andrei Scholar bear
Sokolov Andrei Alien among icebergs
Sikorskiy Andrei, Vysotskiy Dmitriy Bug
Savina Ekaterina Yarr
Neykova Radostina, Ilieva Sofiya Grumpy does repairs
Myakisheva Vera How the cats live
Kinoshita Eri Fair Winds
Poliektovy Tatiana & Olga My granddad was a cherry
Kravchenko Kirill Bhava-cakra
Andrianova Svetlana Little Star
Karpova Marina Ladybug
Heyn Antje Pawo

WHOSE DREAMS?..

In Oxford dictionary, you can find following description of Dreams — series of thoughts, images and feelings that you experience when you are asleep.

Dream is a very special, fragile essence. Everyone has seen them just for once, but it’s not easy to sense them. Many talanted people have done it, and even more — they shared it with us. From these patches of Dreams we have formed our programme unit Whose Dreams?..

Structurally this unit has 3 independent blocks: Debyutoria for schoolish and first unassisted works in investigation of dreams; Profnastil for professional works and confident dream’s cartographers; Equilibristics for top class in animation arts. Here amateurs and professionals are staying in a line.

Special juri, pieced a quilt of sleep from hundred patches of Dreams. Among jury there are no professional animators, but all of them, in one way or other are creative personalities.

EQUILIBRISTICS
Chuang Hui Chi Across the light
Sink Dana Bicycle
Uehara Leo Un dia
Sharafutdinov Rim Super 8
Haddad Marilyn Like There Is No Tomorrow
Budovskiy Aleksey Tu-Tu
Soloshenko Mikhail Ilich on the threshold
Kirienko Aleksandr Pianos
Millard Peter Unhappy Happy
Dane Kira Vortex
Sineokaya Diana Syo’s songs
Patrovits Tamás Work in progress – Faces
Wang Katy Mind the Gap
Zhidkov Andrey Not Button
Mizue Mirai Poker
Poliektova Tatiana, Filippo Rivetti Cinema Dehors
Tourneur Melanie & Deroeck Eve Looper
Berezovaya Natalya Robot Vitaliy
Andavert Marcos Transition
Bahurin Andrey Hard + Soft
Svirskiy Aleksandr Harvest
Kapkov Sergey Owl me tender
Carraro Mauro Aubade
Ushev Theodore Sonambulo
Mirzoyan Natalia, Melnikov Igor Hatch

DEBYUTORIA
Diakov Anton A clockwork donkey
Manganelli Monica The Ballad of The Homeless
Li Wenyu Go to city Ele
Johnstone Stephanie A tale of aquatic affairs
Zhu Yantong My Milk Cup Cow
Velikovskaya Dina About mum
Mälk Mattias Northern Starfish
Prieto Silvia It’s not you it’s me
Chytková Eliška On The Origin Of Beer
Voronina Anastasia Oh, darling!
Alisova Tatiana Bhava-cakra
Cui Jia The red eyes
Koko Sophie Gate Half Wet
Kreif Zsuzsanna, Zétényi Borbála Limbo-Limbo Travel
Pramatarov Boris Postindustrial
Ike Asami Usalullaby

PROFNASTIL
Aronova Yulia One, two.. tree
Shmelkov Leonid Very lonely rooster
Bosnjak Ivana, Johnson Thomas Simulacra
Kranot Michelle & Uri Hollow land
Banoczki Tibor, Szabo Sarolta Leftover
Clark Shaun, Noce Kim The Key
Bogdanov Ivan Milkmaid
Pisačić Matija Choban
Cabon Paul Storm hits jacket
Petrov Asparuh A Petty Morning Crime
Lundgren Chintis Life with Herman H. Rott
Mirsoyan Natalia Madam and maiden
Yagodin Dmitry 100% Mood
Maksimov Ivan Benches№ 0458
Chernysheva Natalia Two friends
Lopez Cerise Chulyen, a crow’s tale
Tender Priit House of Unconsciousness
Cherkasova Oksana Globeflower

SHEAVES OF DREAMS

While preparing festival programme we were negotiating conception of films-dreams (minimum of narrative and documentation). At the same time we understand, that animation is not just about dreams, and don’t want to deny opportunities for authors and viewers — for authors to be seen, for viewers to see high grade works. So we have prepared programme unitSheaves of Dreams and subdivided it thematically.

Sheaves of Dreams is a part of peoples’ choice contest.

BLACK-N-WHITE DREAMS
Tomasz Pilarski But she’s nice…
Ismael Martín Juan Y La Nube
Daria Vyatkina Hard to be sparrow
Zuzana Balážová On the way home
Daniela Sherer The Shirley Temple
David Jansen Daewit
Fabian Driehorst Daewit
Simone Massi L’attesa del maggio
Haoge Liuсс The FIG and the big bang

HERD OF NIGHTMARES
Svetlana Razgulyaeva Why does banana snap
Julien Seze Mr Lune
Emil-Javier Ferrer El viejo
Khoebe Magsaysay Nihil
Annete Jung Pinguin
Joon-hee Chang The Endless Nightmare
Nicolas Mihaich Aklo
Alexandr Svirskyi Gda-Gda
Martinus Klemet Crackhouse
Marcello Mosca  Lo Incubo di Tartini

DREAMS OF VENIAMIN PYATNITSA
Marina Moshkova A man in search
Nynne Selin Eidnes Growing pains
Martina Mrazova Apollo, Daphne and Darkness
Sawako Kabuki Ici, là et partout
Virag Zomboracz, Panna Horvath-Molnar Dipendenza
Boris Despodov Odeon
Jamie Yano Jumper
Bin-Han To Ophelia — Love & Privacy Settings
Mehdi Alibeygi Changeover
Sawako Kabuki Master Blaster
Marcelo Marão Cospervilha
Yoriko Mizushiri Maku
Draško Ivezić Love & Vehicles
Rosana Urbes Guida

OUR SHOW-BOTH’S DREAMS
Francesca Guiotto Parole Liquide
Philip Yarin Home
Jacky De Groen Eclipse
Naghmeh Farzaneh Plop Art
Gabriel Osorio Bear Story
Natalia Surinovich Novel about fox
Sofia Melаmud Chehov dot Seagull
Barney Mumby-Price To and Fro
Eliška Chytková Ham Story
Sander Joon Velodrool
Kaspar Jancis Piano

OWLET’S DREAMS
Daniel Harisberger Astronaut-K
Petre Tomadze Freedom
Chintis Lundgren Jäälind
Nils Hedinger Timber
Chintis Lundgren Müstiline raba
Max Litvinov Dinosigning

EGO IDENTITY
Aleksey Demin Andrey Hizhin and his Woe
Rinat Gazizov Flower girl
Zuzana Žiaková Shadows
Valentin Telegin About the soldier
Maria Snetkova Coyote and wind
Mauricio Bartok Luz, Sombra e Medo
Bogdan Anifrani-Fedach HOST (What is Freedom?)
Nata Metlukh Fears
Albert ‘t Hooft, Paco Vink Fallin’ Floyd
Rune Fisker & Esben Fisker Jazz that nobody asked for
Anna Budanova Offense

DANCERS IN THE DREAMS
Takashi Kurihara Happy Bogeys
Valentina Urm Toro Danza
Liz el Saadany Follow Through
Bjorn-Erik Aschim Wallflowers
Felix Colgrave Source
Anne Bea Balance and swing
Susan Young Beleza Tropical

KAFKA’S COFFERET
Ternier Frank 8 Bullets
Yoko Kuno Airy Me
Marcos Andavert Evolución
Yukai Doralice DU Way Out
Nikita Lys’kov I bought a cycle
Jeanne Boukraa With joy and merriness
Einar Baldvin The Pride of Strathmoor
Simon Wilches Business Hours

CARAVAN OF DREAMS

Some authors and studios have proved themselves as great storytellers and masters of dreams. For their works we have prepared special programme unit of filmographies — Caravan of Dreams.

Non-competition programme

PRIIT TENDER
Viola 1999, Joonisfilm
Mont Blanc 2001, Joonisfilm
Message for the Neighbours 2006, Joonisfilm
The Maggot Feeder 2013, Joonisfilm